פיתוח אפליקציית AR

מציאות רבודה AR

מציאות רבודה

דוגמאות ליישומי מציאות רבודה לשיפור חוויית המשתמש

מציאות רבודה, או AR, היא תפיסת מציאות דמיונית שמבוססת על המציאות הפיזית בה אנו חיים. באמצעות תוכנות מחשב ניתן להוסיף רובד על גבי המציאות שאנו חווים בעזרת חושינו, ולשדרג אותה בעזרת אלמנטים פיקטיביים כגון כלים, דמויות, נתונים ועוד. מדובר בטכנולוגיה חדשה יחסית, אולם כבר ניתן לראות אותה בשימוש בשלל ענפים.

מציאות רבודה למדוד בגדים בחנות מבלי להגיע לחנות

מלבד השימוש באמצעים השיווקים הנפוצים כגון סרטי מוצר, אחד השימושים היצירתיים לשימוש ב-AR  הוא תחום המכירות המקוונות של בגדים ונעליים. בשנים האחרונות יותר ויותר ישראלים רוכשים מוצרים באינטרנט ממדינות שונות בעולם, אולם רבים עדיין מהססים להזמין בגדים ונעליים ברשת מבלי למדוד אותם קודם. כלומר, הרוב יעדיפו להיכנס לאתר של חנות כלשהי ולעיין במוצרים השונים בקטלוג וירטואלי, אולם לא לבצע רכישה מקוונת אלא להגיע לחנות, לראות איך הבגדים או הנעליים נראים על הגוף שלהם – ורק אז לשלם.

אלא שבדיוק את הנקודה הזו של “לראות איך זה נראה על הגוף” ניתן לפתור בעזרת מציאות רבודה: רשת חנויות האופנה האמריקאית “גאפ” כבר פיתחה אפליקציית AR שבה הלקוחות יכולים לצלם את עצמם ואז “למדוד” פריטים שונים על גבי הדמות המצולמת. כך הלקוחות יכולים לקבל את אותה חוויית לקוח כפי שהיו מקבלים בחנות הפיזית, אבל בשילוב עם הנוחות המקוונת. אין פלא שבזכות האפליקציה עלו המכירות המקוונות של “גאפ” בעשרות אחוזים.

למה ללמוד היסטוריה אם אפשר לחוות אותה

פיתוח אפליקציית AR יכול להתאים מאוד גם למערכת החינוך שלנו, ובעולם כבר קיימות דוגמאות לאפליקציות שעשו זאת בהצלחה. כיום מערכת החינוך מבוססת על למידה פרונטלית תוך כדי ישיבה בכיתה והקשבה לדברי המורה; אולם בעזרת מציאות רבודה ניתן להפוך כל שיעור להרבה יותר מעניין.

למשל, במקום ללמוד היסטוריה או תנ”ך בצורה של הרצאה יבשה, אפשר לחוות את החומר הנלמד כאילו הוא מתרחש ממש ברגעים אלה. ואז, כאשר החומר מעניין יותר, גם הקשב של התלמידים גבוה יותר והחומר הלימודי נותר בזכרונם למשך זמן ארוך יותר.

באופן דומה ניתן להטמיע אפליקציות AR גם באתרים היסטוריים ובמוזיאונים לטובת תיירים המבקשים ללמוד אודות ההיסטוריה של המקום; ובמקום לקרוא טקסטים ארוכים ויבשים, ליהנות מחוויה מלהיבה כאשר דמות היסטורית “אמיתית” תתייצב לצידם ותספר להם את סיפור המקום, או אפילו להיות עדים לאירוע חשוב כאילו הם נמצאים בו באמת.

דוגמאות נוספות

מציאות רבודה, AR, נכנסת במהירות לעוד ועוד תחומים. לקוחות יכולים לבחון כיצד מוצרי איפור וקוסמטיקה שונים נראים על עורם מבלי להגיע לחנות, אדריכלים יכולים להציג ללקוחותיהם כיצד בית חלומותיהם ייראה הרבה לפני שהוא בנוי, רופאים יכולים לערוך סימולציות עוד לפני שהם מטפלים במטופליהם ועוד. מסקרן לדעת לאילו תחומים נוספים תיכנסנה אפליקציות ה-AR, אבל מה שבטוח הוא שזה יקרה בקרוב מאוד.

כתיבת תגובה