פיתוח מציאות מדומה

פיתוח מציאות מדומה

היתרונות והחסרונות

מציאות מדומה נחשבת בעיני רבים לאלמנט מעולם המדע הבדיוני, אולם היא הולכת ומתבררת ככלי חשוב שנכנס לשימוש במגוון רחב של תחומים: חינוך, רפואה, צבא, עסקים ועוד. זאת, לאור מספר גדול של יתרונות הטמונים באפליקציות של מציאות מדומה. הבה נצלול פנימה על מנת להכיר את המציאות המדומה טוב יותר:

מציאות מדומה כל היתרונות

היתרון המובהק הוא השיקול הכלכלי, שכן אפליקציות מציאות מדומה הן בדרך כלל השקעה משתלמת מבחינת עלות מול תועלת. למשל, במקרה של הכשרת שוטרים או חיילים שבה יש צורך בשימוש באבטיפוס מתכלה (וליתר דיוק, שימוש שעשוי לפגוע באבטיפוס, כגון דמות במטווח), ניתן לחסוך את עלויות היצירה של מספר דגמים רב על ידי אפליקציה אחת ובה אבטיפוס יחיד שניתן לעשות בו שימוש חוזר.

בנוסף, שימוש באפליקציית מציאות מדומה מאפשר אימון, הכשרה או לימוד בכל סביבה שהיא. אין צורך להגיע במיוחד למטווח על מנת לשפר את כישורי הירי ואין צורך להגיע לחדר הניתוח כדי לראות את התהליך הכירורגי בעיצומו: כל מה שצריך הוא להפעיל את האפליקציה – גם אם המשתמש נמצא בחוף הים או בסלון ביתו.

ואם לא די בכך, אז אפליקציות מציאות מדומה מהוות כלים חינוכיים ולימודיים מוצלחים ולו רק בגלל היותן חווייתיות ומהנות: כך החומר הנלמד נכנס יותר בקלות ונשאר בזיכרון לאורך זמן.

מציאות מדומה: חסרונות

על אף היתרונות הרבים, כדאי לדעת כי פיתוח מציאות מדומה טומן בחובו גם מספר חסרונות שיש לקחת בחשבון או לכל הפחות להיות ערים לקיומן.

החיסרון הבולט ביותר הוא, גם כאן, השיקול הכלכלי; אפליקציות מציאות מדומה נזקקות למחשבים חזקים שעליהן תרוץ התוכנה וכן לכלי עזר כגון קסדות או משקפיים מיוחדים. אמנם הטכנולוגיה של ימינו הולכת ומתפתחת בקצב מואץ ומביאה עימה גם ירידה במחירים, אולם עד שהיא תגיע לשלב שבו היא שווה לכל נפש, הטכנולוגיה עדיין יקרה באופן יחסי ואיננה נגישה לכלל.

חיסרון משמעותי נוסף הוא אי הבהירות הקיימת בציבור (ולא רק בציבור הרחב אלא גם בקרב קהילת העוסקים בתחום המציאות המדומה) באשר להשפעות של אפליקציות מציאות מדומה על המשתמשים בהן מבחינה בריאותית. במקומות שונים בעולם מדווחים על תופעות לוואי בקרב משתמשים, לרבות כאבי ראש, סחרחורות, בחילות וטשטוש ראייה, אולם טרם התפרסמו מחקרים אודות השפעות קבועות. לפיכך, עד שיתברר באופן סופי מהן ההשפעות הבריאותיות של אפליקציות מציאות מדומה, קיימות הוראות בטיחות שתפקידן לצמצם את הסיכונים: למשל, לעשות הפסקה בת רבע שעה לאחר כל חצי שעת שימוש במציאות מדומה.

לסיכום: המציאות המדומה כבר כאן ואפשר להשתמש בה למגוון צרכים ועם זאת עדיין לא נותנת מענה לסרטי תדמית, תוך ניצול היתרונות ושימת לב לחסרונות. ככל שיחלוף הזמן, הטכנולוגיה תהפוך לנגישה יותר עבור הציבור הרחב וסביר להניח שנראה יותר ויותר שימוש באפליקציות מציאות מדומה.

כתיבת תגובה