ההבדלים בין מציאות רבודה למציאות מדומה

Bazan Visitors Center

שני מושגים חדשים יחסית פרצו אל חיינו בשנים האחרונות: מציאות רבודה ומציאות מדומה. שמותיהם נשמעים דומים למדי, שכן שניהם מציינים דרכים לעבור מן המציאות האמיתית למציאות שונה, מה שגורם לבלבול מסוים בקרב הציבור אודות טיבם המדויק; בעקבות זאת יש שמשתמשים בהם באופן שגוי וכך מעמיקים את חוסר ההבנה באשר להבדלים ביניהם. אם כך, הגיע הזמן פעם אחת ולתמיד להבין מהי מציאות רבודה, מהי מציאות מדומה ומה הם ההבדלים ביניהם.

העיקר טמון בהגדרות

מציאות מדומה (או Virtual Reality) היא מציאות שונה לחלוטין מזו האמיתית. היא פועלת באמצעות מחשב ובעזרת כלים ייעודיים, כגון קסדה או משקפת מציאות מדומה, ובה ניתן לבצע תנועות ולטייל בתוך מרחב שאין לו שום קשר למרחב האמיתי שבו נמצא המשתמש. על ידי מציאות מדומה ניתן, למשל, לחקור ג’ונגלים פראיים, לצוף בעולם פסיכודלי, לצאת לטיול קצר על מאדים או לעשות סיבוב בתוך גוף האדם.

מציאות רבודה (או Augmented Reality) היא המציאות שבה אנו חיים, כשהיא מועצמת בעזרת הטכנולוגיה ויוצרת חוויה שנתפסת בעינינו כמציאותית על אף שהיא למעשה לא באמת קיימת. לדוגמה, ניתן לכוון מצלמה של סמארטפון לכל עבר ולראות דרכה את הרחוב, את הבית או את המשרד, כשעל המסך נדמה כאילו באותו מקום נמצא גם פוקימון, חור תולעת ליקום מקביל או שלל אלמנטים ויצורים שונים ומשונים.

אלה הן ההגדרות, ומתוכן משתמע ההבדל המשמעותי בין שני המונחים: מציאות מדומה עוסקת בעולם דמיוני לגמרי, אשר אין שום קשר בינו לבין המרחב הפיזי שבו אנו נמצאים; לעומת מציאות רבודה אשר מתייחסת לחלל ולאלמנטים בו תוך הוספה והפעלה של אלמנטים אחרים, כאילו משדרגת את המציאות האמיתית.

הבדלים נוספים טמונים ביישומים

ההבדל בין שני סוגי המציאויות יוצר אפיקים שונים בתכלית באשר ליישומים שלהן. גם מציאות מדומה וגם מציאות רבודה מאפשרות יצירה של עולמות מרהיבים ודמיוניים המעניקים תחושה של מציאות אמיתית; לפיכך, יותר ויותר אפליקציות של מציאות רבודה או מציאות מדומה נכנסות לשימוש בשלל תחומים, תוך ניצול המאפיינים הייחודיים לכל סוג של מציאות.

לדוגמה, משרד אדריכלים יכול לייצר עבור לקוחותיו מציאות מדומה שבה בית חלומותיהם כבר בנוי והם יכולים לשוטט בו, לרהט אותו ולהתרגל אליו עוד לפני שהונחה אבן הפינה לבנייתו במציאות. לחלופין, בית ספר לרפואה יכול לייצר עבור תלמידי הרפואה מציאות מדומה שבה הם יכולים לערוך סיור של ממש בתוך ליבו של אדם.

בהמשך, אותו משרד אדריכלים יכול להתחיל לבנות את אותו בית חלומות ולייצר עבור לקוחותיו מציאות רבודה בה הם יכולים להסתובב באתר הבנייה ולראות את המבנה כשהוא כבר גמור. ובאשר לתלמידי הרפואה – הם יכולים להסתייע בנתונים אודות מטופל השוכב מולם, אשר מוקרנים מולם או אפילו על גופו של המטופל במציאות רבודה.

Visual3d– מתמקצעת בפתרונות בתחומי מציאות מדומה ומציאות רבודה.

כתיבת תגובה