מציאות מדומה – איך אפליקציות VR יכולות לסייע לכם

פיתוח מציאות מדומה

VIRTUAL REALITY

מציאות מדומה (VR) הינה הדמיה של מציאות שונה לחלוטין מזו שבה אנו חיים. זוהי הדמיה המתבצעת באמצעות תוכנת מחשב ותוך שימוש באביזרים ייעודיים, כגון קסדה, משקפת ו/או כפפות, באמצעותם ניתן לטייל במציאות המדומה, לגעת ולהזיז חפצים בה, ולחוות אותה ממש כאילו היא אמיתית.

אפליקציות העושות שימוש במציאות מדומה, המכונות אפליקציות VR, נכנסות לשימוש בשורה ארוכה של תחומים ועוד ימשיכו להתפשט לתחומים נוספים. בראש ובראשונה הן נכנסו לעולם הגיימינג, אבל ל-VR יש פוטנציאל אמיתי לעזור הן לאנשים הזקוקים לעזרה רפואית או נפשית והן לסייע בידם את המטפלים בהם. להלן כמה דוגמאות שכדאי להכיר:

מציאות מדומה – יתרונות רבים

סטודנטים לרפואה יכולים לשבת ולהאזין להרצאות במשך זמן רב, אבל עם כל הכבוד לחומר התיאורטי – פיתוח אמיתי של הכישורים שלהם יכול להגיע אך ורק מהתנסות מעשית. אלא שאימונים על מטופלים בשר ודם עלולים להיות מלחיצים ומחירן של טעויות עשוי להיות גבוה.

מה עושים? משתמשים באפליקציית VR: מתאמנים על הליכים רפואיים באופן וירטואלי, נערכים למצבי חירום לא צפויים ובעיקר מרגישים נוח לעשות טעויות של חוסר ניסיון ללא פגיעה באף אדם או בעל חיים. אחר כך, כאשר הם ייצאו לעולם האמיתי ויפגשו מטופלים אמיתיים, הם כבר יהיו הרבה יותר מנוסים ובטוחים בעצמם.

פיתוח אפליקציית VR ככלי טיפולי

מציאות מדומה יכולה לשמש כלי טיפולי עבור שלל בעיות רפואיות ומצבים נפשיים. כך למשל מחקר שנערך לאחרונה בארה”ב גילה כי נכים שהיו משותקים באופן מלא הצליחו לשחזר חלק מן הפעילות המוחית הקשורה לתנועות שרירי גופם כאשר חבשו קסדת המציאות המדומה וחוו מציאות בה הם נעים במרחב באמצעות רגליהם. מחקר אחר שנערך בבריטניה גילה כי טיפולי שיניים כואבים פחות כאשר המטופלים מצוידים בקסדות VR שבה הם חשים כאילו הם נמצאים על חוף ים

פיתוח אפליקציית VR יכול להועיל גם עבור אנשים הסובלים מהפרעות נפשיות, כגון התקפי חרדה או הפרעות פוסט טראומטיות – אז ניתן לייצר עבור המטופלים מציאות מותאמת אישית לטראומה שחוו ולבצע טיפול בחשיפה על מנת לאלץ אותם להתמודד עימה.

פיתוח כישורים חברתיים בעזרת מציאות מדומה

נערים ונערות שנמצאים על הספקטרום האוטיסטי נוטים להתקשות לפתח כישורים חברתיים, וכתוצאה מכך נדחים על ידי הסובבים אותם ואינם מצליחים להשתלב בחברה כמו אחרים בני גילם. אלא שבזכות מציאות מדומה ניתן לסייע לאותם נערים ונערות, כאשר במקום לאלץ אותם להתמודד עם מצבים חברתיים אמיתיים ניתן להכניס אותם לאט לאט לתוך סיטואציות מדומות.

באופן כזה, אפליקציית VR יכולה לסייע הן לאוטיסטים בהבנת רמזים חברתיים והפקת תגובות מתאימות, והן לסייע למחקר באמצעות מעקב אחר גלי המוח שלהם בעת שהם נמצאים במציאות המדומה וכך להבין יותר את תפקוד המוח של האדם הנמצא על הספקטרום.

למידע נוסף על מוצרי החברה הנוספים>>

סרטון תדמית

כתיבת תגובה