מציאות מדומה, מזה אומר?

מציאות מדומה

מהי מציאות מדומה?

מציאות מדומה בני האדם תופסים את העולם באמצעות מערכת המבוססת על חושים. העיניים שלנו קולטות סימנים ויזואליים מן הסביבה ומעבירות אותם למוח; באופן דומה האוזניים מעבירות צלילים למוח, וכך פועלים גם חושי הריח, הטעם והמישוש. באופן כללי ניתן לומר שאם נראה משהו שנראה כמו ברווז, נשמע כמו ברווז והולך כמו ברווז – נסיק שלפנינו נמצא ברווז. אבל האם הברווז באמת נמצא שם?

המונח “Virtual Reality” או VR בקיצור משמעו סוג של מציאות שאיננה אמיתית, אלא הדמייה. בדוגמה שלפנינו, המוח מעבד מידע סנסורי שמתקבל באמצעות כל מערכת החושים שלנו, אבל אם המידע שמגיע אליו איננו מגיע ממקור אמיתי אלא רק מהדמייה שלו, אזי ניתן להזין את המוח במידע סנסורי שמדמה את המציאות.

זוהי המהות: הזנת המוח במידע סנסורי שיתמרן אותו להסיק שהמציאות היא דבר אחר, כאשר בפועל המציאות שונה לגמרי, ועם זאת המוח מאמין באופן מלא למידע שהוא מקבל. כך ניתן להשפיע על תפיסת המציאות של בני האדם, לגרום לגרסת המציאות שהם תופסים להיראות אמיתית לחלוטין, לבצע פעולות בסביבה שבה הם נמצאים – כאשר בפועל אין שם אף ברווז.

כל כך פשוט לרמות את המוח האנושי?

המוח שלנו עבר אבולוציה ארוכה שהביאה אותו למצב בו סוגים שונים ורבים של קלט משתלבים יחדיו לכדי יצירת תפיסה מסוימת של המציאות. שיבוש קל שבקלים בסינכרוניזציה בין הדברים, והמוח יתחיל לחשוד שמשהו כאן לא בסדר. למשל, לא רבים יודעים כי שדה הראייה של אדם ממוצע הוא בערך 180 מעלות משום שבדרך כלל אנו שמים לב למה שנמצא מלפנינו ואיננו מודעים ליכולתנו לראות גם בקצוות, אולם אם שדה הראייה הזה יצטמצם לפתע לזה של מסך – אזי המוח ישים לב שמשהו שונה מהרגיל.

הטכנולוגיה של המציאות המדומה עושה שימוש במגוון כלים מעניינים על מנת לייצר תפיסת מציאות אחרת, כגון קסדות, משקפות או כפפות. קשה להתעלם מן המגע של המכשירים הללו על העור, אבל כל עוד מצליחים לדחוק את המודעות למציאות המדומה לפינה קטנה בתודעה – אפשר לחוות את המציאות המדומה בצורה קרובה לשלמות.

בשביל מה זה טוב, המציאות המדומה הזאת?

כי היא חלק חשוב בתעשיית הבידור, ובפרט בסרטים או במשחקים; כמו כן יש תחומים רבים נוספים שעושים שימוש ב VR, לרבות בתעשיית הרפואה, החינוך, האמנות, הספורט ועוד.

פיתוח מציאות מדומה – ככל שהטכנולוגיה מתפתחת יותר ויותר, כך האפשרויות הולכות וגדלות במקביל לירידה מתמשכת במחירן, מה שמאפשר את חדירת המציאות המדומה לקשת רחבה של תחומים. לפיכך, שימושים חדשים שמתגלים ומומצאים באופן תדיר, ובזכותם ניתן לשפר את איכות החיים שלנו באופן משמעותי, לעבוד באופן יעיל יותר, לתקשר, ללמוד ואולי אפילו להעריך מעט יותר את המציאות האמיתית שלנו.

כתיבת תגובה